Jau 8-eri metai
dirbame Jums!

Patarimai keliautojams - VAIKŲ KELIONIŲ DOKUMENTAI

Dažniausiai keliaudami susimaišome tarp visų reikiamų dokumentų, ypač kalbant apie dokumentus skirtus vaikams. Ne retas galvojame, kad vaikų dokumentai turi tas pačias taisykles, galiojimo laiką, kaip suaugusiųjų. Tačiau tiesa yra truputėlį kitokia. Ar žinojote, kad vaikų dokumentai galioja trumpesnį laikotarpį nei suaugusiųjų? Taip, tai tiesa, todėl visuomet patikrinkite galiojimo terminus prieš vykstant į kelionę.

Taisyklių išties yra daug, kadangi kiekviena esama valstybės institucija turi savas taisykles ir normas. Labai dažnai jos neturi jokio tarpusavio ryšio, todėl ir laikytis jų reiktų atskirai. Dalies mažylių laukia pirmosios ilgos ir tolimos kelionės, todėl, kad viskas vyktų sklandžiai ir pagal Jūsų norus, pradėkite tam ruoštis jau dabar. Niekada nelaukite paskutinės dienos dokumentų paruošimui, nes pritrūkus laiko, kelionė gali pasibaigti dar net neprasidėjusi.

Dokumentai pasienio tarnyboms

Keliaujant į užsienio šalis su Lietuvoje gyvenančiais vaikais, kurie dar neturi 18 metų, labai svarbu turėti visus reikiamus ir galiojančius dokumentus.

Nesvarbu ar vaikas keliauja į užsienio šalį su abiem tėvais (įtėviais) ar vienu iš jų, globėju, įgaliotu atstovu ar pats vienas, keliaujant per sieną pasienio kontrolės punkto pareigūnams būtina pateikti galiojantį vaiko asmens tapatybės dokumentą – asmens tapatybės kortelę arba pasą.

Turite žinoti, kad vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas.

Jei vaiko asmens tapatybės dokumentas yra dingęs ar negaliojantis, į šalį galima grįžti su asmens grįžimo pažymėjimu.

Atkreipkite dėmesį į tai, jog ne visos šalys (Turkija, Egiptas, Tunisas) pripažįsta asmens tapatybės kortelę kaip kelionės dokumentą, todėl vaikui būtina turėti pasą.

Kaip jau minėjome anksčiau, vaikų asmens dokumentai galioja trumpiau nei suaugusiųjų (2-5 metus), todėl atkreipkite dėmesį į jo asmens dokumento galiojimo datą. Kai kurios šalys net reikalauja paso galiojimo ilgesnio nei 6 mėnesiai nuo kelionės pabaigos.

Pats kelionės dokumento gavimo procesas nėra ilgas. Jei vaikas turi Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantį dokumentą (vaiko kelionės dokumentą, asmens tapatybės kortelę, pasą arba LR piliečio pasą) – jo pakeitimas ilgai netrunka, tuolab, kad jis gali būti keičiamas ir skubos tvarka – per vieną arba per penkias darbo dienas.

Jeigu vaiko kelionės tikslas yra Šengeno valstybė, tuomet yra taikomas Šengeno susitarimas ir nesvarbu, ar vaikas vyktų su tėvais, ar su vienu iš tėvų, ar su lydinčiu asmeniui ar net vienas, vieno iš tėvų sutikimo nereikia turėti ir valstybės sienos apsaugos pareigūnas jo nereikalaus. Tokiu atveju nuvykti pas notarą ir patvirtinti vaiko išvykimo į užsienio valstybę - nereikia.

Šengeno nuostatos galioja: Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Graikijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Čekijoje, Estijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Maltoje, Lenkijoje, Šveicarijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje.

Šengeno erdvės reikalavimai netaikomi tokioms ES valstybėms kaip Didžioji Britanija, Airija, Bulgarija, Kipras, Rumunija. Vadinasi, jei vaikas vyksta į šias ir kitas ne Šengeno šalis, jo tėvams ar globėjams jau prieš kelionę reikės kreiptis į notarą, kad patvirtintų tėvų sutikimą dėl vaiko kelionės į užsienį.

Priklausomai nuo šalies, į kurią keliaujama, vaikui būtina turėti vizą. Viza galima pasirūpinti iš anksto. Kai kuriais atvejais vizą galima įsigyti kertant valstybės sieną.

Dokumentai vežėjams ar kelionės organizatoriams

Dažnai tiek vežėjai (aviakompanijos, autobusų, traukinių, keltų kompanijos), tiek kelionių organizatoriai paprašys vaiko asmens tapatybės dokumento, siekiant patikrinti keleivio tapatybę bei vaiko amžių. 

Nors ir bus notaro patvirtintas tėvų sutikimas, kad vaikas gali keliauti vienas, aviakompanijos turi savas taisykles ir joms šis dokumentas nerūpi – jis skirtas pasienio tarnybai. Todėl prieš pirkdami bilietą vienam vaikui būtinai pasidomėkite vežėjų ir kelionių organizatorių taisyklėmis dėl vaiko kelionių, kuomet jis keliauja vienas.

Be asmens dokumento, vežėjams ar kelionių organizatoriams turi būti pateiktas bilietas, užsakymo lapas (vaučeris) ar kelialapis. Pavyzdžiui, keliaujant su pigių skrydžių aviakompanijomis „Ryanair“, „Wizzair“ būtina pateikti įlaipinimo kuponus (boarding pass). Daugelis aviakompanijų dabar turi elektroninius bilietus ir pakanka pateikti tik asmens dokumentą, tačiau atspausdintą bilietą turėti yra rekomenduotina.

Kelionės draudimas

Vykstant į kelionę su vaiku primygtinai rekomenduojame pasirūpinti jo kelionių draudimu arba Europos sveikatos draudimo kortele.

Jei turite kreditinę kortelę su kelionių draudimu, dažnai jis galioja visai jūsų šeimai, jei keliaujate kartu. Tačiau visuomet patikslinkite galiojančio draudimo sąlygas, nes banko suteikiamas kelionės draudimas dažnai būna ribotas.

Keliaujant su vaikais rekomenduojame pasirūpinti ir civilinės atsakomybės kelionėje draudimu. Apsidraudus tėvams, civilinės atsakomybės draudimas galioja ir dėl nepilnamečių vaikų padarytos žalos – sudaužytos vazos, sulaužyto inventoriaus ir t.t.

Tarptautiniai mokinio ar jaunimo pažymėjimai

Daugelyje šalių taikomos nuolaidos jaunimui ir moksleiviams. Kartais užtenka pateikti asmens dokumentą dėl amžiaus įrodymo, kartais - nuolaidos taikomos tik su tarptautiniu mokinio pažymėjimu ISIC ar Europos jaunimo kortele. Su šiais pažymėjimais galima sutaupyti įėjimo bilietams į muziejus, parkus, ženklios nuolaidos taikomos kalnų kurortuose slidinėjimo abonementams, inventoriaus nuomai ar instruktorių paslaugoms.

Tačiau tiek ISIC, tiek Europos jaunimo kortelė išduodama asmenims nuo 12 metų.

Sveikatos dokumentai

Prieš vykstant į pasirinktą šalį pasidomėkite, kokie skiepai reikalingi ar rekomenduojami. Kai kuriose šalyse tam tikri skiepai yra privalomi ir jie turi būti surašyti į skiepų pasą, kurį būtina turėti kelionės metu.

Jei vaikas keliauja į stovyklą, organizatoriai pareikalauja sveikatos pažymos, todėl ja būtina pasirūpinti iš anksto. Pasiteiraukite organizatorių, kokia pažymos forma reikalinga vykstant į pasirinktą stovyklą.

Visais atvejais yra pravartu turėti visų savo kelionės dokumentų kopijas ir saugoti el. pašto dėžutėje skenuotas kopijas. Tai palengvins situaciją dokumentų praradimo atveju.

Linksmų ir turiningų kelionių Jums ir Jūsų atžalai! :)

Populiarūs pasiūlymai